Day 1
29 Jul
Day 2
30 Jul
Day 3
31 Jul
Day 4
1 Aug
Day 5
2 Aug
Day 6
3 Aug
Day 7
4 Aug
Day 8
5 Aug
Day 9
6 Aug
Day 10
7 Aug
Day 11
8 Aug
Morning Session
Sport
Time
Discipline
Result
Men
Badminton
03:00
Gold Medal
Yong Kai Hee/Wei Han Tan 2 def Marcus Ellis/Lauren Smith 0
Yong Kai Hee/Wei Han Tan 2 def Marcus Ellis/Lauren Smith 0
Men
Field Hockey
04:00
Bronze Medal
England 6 def South Africa 3
England 6 def South Africa 3
Women
Badminton
04:15
Gold Medal
Venkata Pusarla 2 def Michelle Li 0
Venkata Pusarla 2 def Michelle Li 0
Women
Table Tennis
04:30
Bronze Medal
Anna Hursey/Charlotte Carey 3 def Jingyi Zhou/Xin Ru Wong 1
Anna Hursey/Charlotte Carey 3 def Jingyi Zhou/Xin Ru Wong 1
Men
Badminton
04:40
Gold Medal
Lakshya Sen 2 def Tze Yong Ng 1
Lakshya Sen 2 def Tze Yong Ng 1
Women
Squash
05:00
Bronze Medal
Rachel Arnold/Aifa Azman 2 def Yiwen Chan/Ainaa Ampandi 0
Rachel Arnold/Aifa Azman 2 def Yiwen Chan/Ainaa Ampandi 0
Women
Squash
05:00
Plate Final
Alex Haydon/Jess Turnbull 2 def Faiza Zafar/Amna Fayyaz 0
Alex Haydon/Jess Turnbull 2 def Faiza Zafar/Amna Fayyaz 0
Men
Diving
05:05
Synchronised 3m Springboard - Final
1. Scotland 2 ()
Scotland 2
Women
Table Tennis
05:10
Gold Medal
Tianwei Feng/Jian Zeng 3 def Minhyung Jee/Jian Fang Lay 0
Tianwei Feng/Jian Zeng 3 def Minhyung Jee/Jian Fang Lay 0
Men
Squash
06:00
Bronze Medal
Greg Lobban/Rory Stewart 2 def Eain Yow Ng/Chee Wern Yuen 0
Greg Lobban/Rory Stewart 2 def Eain Yow Ng/Chee Wern Yuen 0
Men
Table Tennis
06:05
Bronze Medal
Sathiyan Gnanasekaran 4 def Paul Drinkhall 3
Sathiyan Gnanasekaran 4 def Paul Drinkhall 3
Men
Diving
06:19
Synchronised 10m Platform - Final
1. England ()
England
Women
Badminton
06:20
Gold Medal
Koong Tan/Thinaah Muralitharan 2 def Chloe Birch/Lauren Smith 0
Koong Tan/Thinaah Muralitharan 2 def Chloe Birch/Lauren Smith 0
Men
Table Tennis
06:55
Gold Medal
Sharath Kamal Achanta 4 def Liam Pitchford 1
Sharath Kamal Achanta 4 def Liam Pitchford 1
Women
Squash
07:00
Gold Medal
Joelle King/Amanda Landers-Murphy 2 def Sarah-Jane Perry/Alison Waters 0
Joelle King/Amanda Landers-Murphy 2 def Sarah-Jane Perry/Alison Waters 0
Men
Badminton
07:25
Gold Medal
Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty 2 def Ben Lane/Sean Vendy 0
Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty 2 def Ben Lane/Sean Vendy 0
Men
Field Hockey
07:30
Gold Medal
Australia 7 def India 0
Australia 7 def India 0
Men
Squash
08:00
Gold Medal
Declan James/James Willstrop 2 def Daryl Selby/Adrian Waller 1
Declan James/James Willstrop 2 def Daryl Selby/Adrian Waller 1